Мистериозен вирус масовно убива кучиња

Сподели со своите пријатели

Неидентификувана болест убила десетици кучиња во Мичиген во последните недели, збунувајќи ги ветеринарите кои се обидуваат да разберат што е вирусот и дали има некакви лекови, пишува Clare County Cleaver.

Loading...

Во округот Отсего бил пронајден првиот случај, а сега ги има над 20.

„Тоа го имитира Парво, но сите тестови се негативни“, рече директорот за контрола на животните во округот Клер, Руди Хикс.

Симптоми на оваа болест се повраќање, дијареа, како и крвава дијареа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Октоберфест поттикна бран корона во Минхен

– Сите кучиња угинаа, вакцинирани и невакцинирани. Само што имавме осум кучиња во нашата област за кои знаеме – рече Хикс и посочи дека вирусот е насекаде и дека се верува дека дошол од Луизијана.

Засега нема вакцина против оваа болест, ниту лек. Хикс рече дека еден одгледувач на кучиња во јужниот дел на округот останал без 21 куче.

Заразеното куче е убиено од вирусот во рок од три дена од почетокот на симптомите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Санду: Молдавија мора да ја зајакне одбраната

Таа рече дека нејзините кучиња не ја напуштаат куќата. На прашањето дали се знае како се шири болеста, Хикс рече дека не знае и дека „земјата во моментов е во паника“.

Loading...

– Чувајте ги вашите кучиња дома, не ги носете во паркови за кучиња, не ги шетајте – советува Хикс.