Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска за Украина и Црна Гора

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска во Брисел меѓу другото ќе разговараат за војната во Украина и ситуацијата во Црна Гора, објавено е на веб-страницата на ЕУ.

Loading...

Со состанокот ќе претседава високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Јозеп Борељ, кој ќе ги покани министрите за надворешни работи на Австрија и Словенија да поднесат извештај за неодамнешната посета на Црна Гора.

Како дел од дискусиите за Украина, на состанокот преку видео врска ќе се приклучи и украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба.

„Министрите ќе разговараат за најновата ситуација во Украина и прашањата за ЕУ ​​во тој конфликт, вклучувајќи ја и воената поддршка на Брисел, прашањето за одговорноста за руските злосторства, глобалните последици, рестриктивните мерки, безбедноста на храната и енергијата“, се вели во соопштението.

За време на работниот ручек, министрите ќе имаат неформален разговор со палестинскиот премиер Мохамад Стајех.

На средбата ќе се разговара за Сахел и крајбрежните земји од Западна Африка, а особено ќе се фокусира на влошувањето на политичката, безбедносната и хуманитарната ситуација, како и на опасноста од прелевање на конфликтот во северните региони.

„Сахел и понатаму е приоритет на ЕУ. Постојаното влошување на ситуацијата во тој регион влијаеше на одлуките и ставовите на блокот“, се наведува во соопштението.

Министрите ќе разменат мислења за Ерменија и за ситуацијата во Иран, Авганистан, Венецуела и Етиопија.

Loading...