Министрите на ЕУ ја потикнуваат Унгарија да се приклучи на ембаргото за нафта

Сподели со своите пријатели

Ембаргото предложено од Европската комисија на почетокот на мај ќе биде најтешката санкција досега од инвазијата на Москва на Украина на 24 февруари и вклучува одвојување на европските земји кои се најмногу зависни од руската нафта.

Loading...

Но, Унгарија, најблискиот сојузник на Москва во ЕУ, сака стотици милиони евра од ЕУ за да ја олесни цената на откажувањето од руската нафта. Од друга страна, на сите 27 земји-членки на ЕУ треба да им се дозволи да продолжат со спроведување на ембаргото.

„Една земја-членка ја држи во заложништво целата Унија. Мораме да се договориме, не можеме да бидеме заложници“, изјави литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис.

 

Џонсон бара ревизија на трговскиот договор со ЕУ

 

Неколку министри директно ја повикаа Унгарија по име, додека Романија рече дека е во блокот да го промени ставот на Будимпешта.

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто минатата среда на Фејсбук напиша дека решение не е на повидок.

Loading...

Тој рече дека на владата на премиерот Виктор Орбан и се потребни „стотици милиони долари“ за унгарските рафинерии, зголемен капацитет на нафтоводите во Хрватска и компензација за унгарската економија.

 

Рајанер: Цените на билетите оваа лето ќе раснат

 

Сепак, министрите на ЕУ, од Австрија до Естонија, веруваат дека сепак ќе има ембарго на нафта, дури и ако е потребно подолго време за да се постигне договор.

„Овој пакет санкции ќе биде усвоен и нафтата ќе биде вклучена“, рече естонскиот висок дипломат Ева-Марија Лиимец. Овој став беше повторен од други, меѓу кои Луксембург и Романија, а предлогот на Комисијата беше поддржан од Шпанија.

Нафтеното ембарго, веќе воведено од САД и Велика Британија, по петте рунди претходни санкции на ЕУ, се смета за најдобар начин да се намалат приходите на Русија за нејзината војна во Украина.

 

Loading...

Мекдоналдс по 32 години ги продава своите филијали во Русија

 

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, минатата недела навести дека на состанокот во понеделник треба да се постигне решение за ситуацијата.

Некои дипломати сега го посочуваат самитот на 30-31 мај како време за договор за постепена забрана на руската нафта, веројатно во текот на шест месеци, со подолг преоден период за Унгарија, Словачка и Чешка.