Минала 12 ноќи во дивината, но успеала да се спаси. Нејзините другарки исчезнати без трага (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Жената била спасена откако поминала 12 дена во зафрлените краишта на Австралија.

Таа рекла дека преживеала јадејќи бисквити и пиела од дупката за наводнување.

Loading...

Тамра МекБет-Рајли била со уште две лица кои се заглавиле кога нивниот автомобил паднал во речното корито. Групата се разделила за да побара помош.

Тамра била пронајдена во близина на нејзиниот автомобил, но нејзините пријатели сè уште се пријавени како исчезнати. Полицијата соопшти дека таа била „сериозно дехидрирана“, откако поминала 13 дена заробена во дивината.

52-годишна жена заминала со уште две лица, Клер Хокбриџ и Фу Тран, од северната територија Алис Спрингс, на 19-ти ноември. Тие со себе понеле куче, женски стафорд териер. Групата патувала во оддалечена област, јужно од Алис Спрингс, кога се заглавиле на дното на реката Хју.

Тамра рекла дека групата останала со автомобилот околу три дена во обид да го извадат од коритото.

„Многу пати се обидовме да излеземе, но едноставно не можевме да излеземе, реката беше премногу голема“, рече таа.

– Навистина е жешко во текот на денот, па ископавме под автомобилот. Можевме да спиеме во автомобилот ноќе.

Тие ги потрошиле сите резерви на вода, како и некои замрзнати вотки, бисквити и тестенини од говедско месо што ги имале во автомобилот. На крајот, нашле дупка за наводнување и ја зовриле водата пред да ја „прочистат“ преку кошулата.

„Сè уште беше прилично валкана, нехигиенска вода, но ги одржуваше живи“, изјави началникот на полицијата Полин Викари за австралискиот радиодифузен сервис.

Loading...

На крајот, тие решиле да се разделат за да бараат помош. Тран и госпоѓата планирале да се упатат кон автопатот.

Тамра била во областа размислувајќи дека нејзиното куче нема да ја преживее долгата прошетка. Полицијата на Северната територија испратила хеликоптери во потрага по нив. На крајот, тие ја забележале Тамра околу 1,5 км од автомобилот, откако едно локално лице пријавило дека ги следи трагите на гуми.

„Таа имаше прилично трауматично искуство“, рече офицерот Викари.

– Таа останала таму каде што е водата и ја пиела што веројатно ја одржало во живот.

Не е јасно дали кучето било пронајдено заедно со неа. Тамра била хоспитализирана и била лекувана од дехидрација.

Таа рекла дека претпоставува дека нејзините пријатели се веќе пронајдени и дека е „загрижувачко ако тоа не се случило“.

Полицијата ги засилува потрагата по останатите две лица.

Викари рекол дека полицајците допрва треба да започнат да ја пребаруваат областа пеш.

– Поради теренот каде исчезнаа и затоа што немаме особено фокусирано подрачје, ние сè уште користиме хеликоптери. Доста е разновиден терен – има песочни дини, има тврда глина, има области со густи дрвја, но има и карпи и распони, рекол тој.


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *