Мигрант кој се бори со ракот доби 1,3 милијарди на лотарија: „Сега ќе можам да платам лекар“

Сподели со своите пријатели

Во понеделникот, Лотаријата во Орегон официјално ги објави добитниците на тикетот Powerball вреден 1,3 милијарди долари.

Loading...

Ченг Саефан, имигрант од Лаос кој живее во Портланд, сподели како освојувањето на лотаријата му го променило животот во услови на осумгодишна битка со ракот.

Тој и неговата сопруга, заедно со нивната пријателка Лаиза Чао, купиле 20 ливчиња за Powerball со надеж дека ќе го освојат џекпотот, пишува ABC news.

– Среќен сум за моето семејство, ќе имаат убав живот. Се борам со ракот, па размислувам како ќе ги потрошам сите пари – рекол тој и додал дека се надева дека ќе најде „добар“ лекар кој ќе му помогне во лекувањето.

Неверојатната вредност од 1,3 милијарди долари на Пауербол го прави четвртиот најголем џекпот во историјата на Пауербол и осмиот најголем меѓу игрите со џекпот во САД, според Лотаријата во Орегон.

– Се јавив на Лаиза додека вози на работа, и реков дека не мораш сега да одиш на работа; добивме на лотарија; го погодивме џекпотот! – се присети Сафан

Од паушалот планираат да купат куќа за почеток.

Добитниците на лотаријата имаат можност да изберат паушален износ од 621 милион долари или да добијат годишни исплати од 1,3 милијарди долари, исто така без данок.

Loading...

Ова вклучува еднократна итна исплата, проследена со 29 годишни плаќања кои секоја година се зголемуваат за 5%.

– Ова е невидена добивка за џекпот за лотаријата во Орегон. Ги преземаме сите мерки на претпазливост за да го потврдиме победникот пред да ја доделиме паричната награда, за што ќе биде потребно време“, рече директорот на лотаријата во Орегон, Мајк Велс.