МиГ-23 се урна во Мичиген (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

За време на аеромитингот Thunder Over Michigan, во градот Ипсиланти, се урна борбен авион MiG-23UB Flogger, а за среќа немаше жртви.

Loading...

Пилотот и копилотот навреме се катапултирале, додека леталото паднало врз паркирани возила во близина на станбена зграда во близина, јавуваат медиумите.

Инцидентот е снимен на 13 август за време на затворањето на овогодинешниот настан, одржан на аеродромот Willow Run (YIP).

Уништениот авион бил во приватна сопственост – интересно е регистриран како N23UB каде N е бараниот префикс на американскиот авион додека 23UB е дел од типот на авион.

Треба да се напомене дека леталото некогаш беше демилитаризирано (оружје и воена опрема биле отстранети), а летало како „олдтајмер“, со ознаки на поранешниот советски RV и регистарски број 8107.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  На Трамп денеска му се суди под обвинение дека ја преценил вредноста на својот имот

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот на кое се гледа дека моторите работат, кога пилотот и копилотот решиле да се катапултираат.

Оваа информација укажува дека неуспехот на моторот не е причина за несреќата, туку треба да се чека официјална истрага од НТСБ.

Двајцата мажи подоцна биле пренесени во локалната болница со полесни повреди.

Loading...

Медиумите јавуваат дека ова не е прв инцидент со споменатиот MiG-23UB. На 28 јули годинава, истиот авион загубил дел од капакот на кабината, за време на аеромитингот во Ошкош (Висконсин).

Тогаш пилотот успеал безбедно да го приземји леталото.

МиГ-23 е суперсоничен борбен авион од советската ера, развиен како авион за пресретнување и напад, во зависност од опремата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кулеба: Поддршката на Вашингтон за Киев не слабее

Покрај бројните новитети, како што е радарот, тој воведе и променлива геометрија на крилата.

Од 1969 година во поголем број варијанти се произведени 5047 примероци кои се користеле во многу земји.

Авионот учествувал во неколку воени конфликти, главно на Блискиот Исток.

 

Loading...