11.09.2019 01:53

Мицотакис: Турција продолжува да провоцира околу Кипар


Грчкиот премиер Мицотакис рече дека Турција продолжува да провоцира во пристапот кон етнички поделениот Кипар и дека Анкара е меѓународно изолирана.

Кирјакос Микотакис ја даде изјавата за време на средбата со кипарскиот претседател Никос Анастасијадес, пренесе АП.

loading...

Посетата на Анастасијадес доаѓа еден ден откако напорите за започнување разговори за повторно обединување беа запрени кога турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека кипарските Грци мора да се согласат дека кипарските Турци ќе имаат паритет во управувањето со земјата пред да продолжат дијалозите, пренесе агенцијата.

Тој исто така рече дека турската експлоатација на природен гас ќе продолжи во водите каде меѓународно признатата влада на Кипар има ексклузивни права, додека кипарските Грци го отфрлаат предлогот за заедничко истражување на јаглеводороди со кипарските Турци.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments