Метеролозите и за денес најавуваат врнежи и грмотевици

Сподели со своите пријатели

Ако понеделник донесе нестабилност на самата западна и источна граница од земјава, но не и во неа, вторник ќе ни ја донесе нестабилноста меѓу нив.

Loading...

Вториот ден неделава ќе биде сончев претпладне и нестабилен, со дожд и грмежи попладне. Станува збор за локална нестабилност во поголем дел од земјава.

Дождот ќе одмине мал дел од земјава, пред се` крајниот југозапад и делови од централното подрачје. Навечер во северниот регион се` уште ќе има локална појава на дожд и грмежи.

Минималната температура ќе има вредност околу 15°С долж Повардарието и околу 13 во останатите места.

Се очекува највисока дневна температура до 31°С во јужниот дел на Повардарие, а низ останатите места околу 28°С. Малку посвежо ќе биде во југозападниот регион, околу 25°С.

На повисоките места максималната нема да надмине 24°С.

Leave a Reply