Меркел: Зборовите на Путин треба да се сфатат сериозно

Сподели со своите пријатели

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел повика да се сфатат сериозно зборовите на рускиот претседател Владимир Путин, пишува германскиот весник Здојче цајтунг.

Loading...

Меркел учествуваше на отворањето на Фондот на федералниот канцелар Хелмут Кол, каде во својот говор ја спомена актуелната политичка ситуација.

Таа потсети дека еднаш рекла дека зборовите на рускиот лидер треба да се сфатат сериозно, а сега повторно ја истакна важноста на тоа.

– Мора сериозно да ги сфатите неговите зборови. Сфаќањето на неговите зборови сериозно, не отфрлајќи ги како блеф, туку сериозното третирање, во никој случај не е знак на слабост, туку знак на политичка мудрост – што помага да се зачува просторот за маневрирање или, не помалку важно, дури и да се развие нова – истакна Ангела Меркел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Избришна изјавата на Фон дер Лајен во која тврди дека загинале 100.000 украински војници

Во своето обраќање на 21 септември, Путин изјави дека во случај на каква било закана за територијалниот интегритет на земјата, со цел да се заштити Русија и нејзиниот народ, Русија безусловно ќе ги искористи сите средства што и се на располагање и дека тоа не е блеф.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.