Медведев: Русија ја туркаат во Трета светска војна

Сподели со своите пријатели

Русија се турка во Трета светска војна, предупреди заменик претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

Loading...

Во објава на мрежата Телеграм, тој реагираше на најавите дека Лондон би можел да ги префрли своите инструктори за обука на силите на Киев на територијата на Украина, како и на идеите од Берлин за испорака на ракети Таурус.

„Таквите без мозоци не туркаат во третата светска војна“, напиша тој.

Да потсетиме, британски „Телеграф“ објави, повикувајќи се на министерот за одбрана Грант Шапс, дека Министерството за одбрана има намера за првпат да распореди свои сили во Украина, согласно плановите што ги разгледува воената команда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бела куќа: На САД им снемува време и пари да ѝ помогнат на Украина

Во врска со тоа, Медведев рече дека британските инструктори во Украина ќе бидат легитимна цел на руската армија и дека руските сили безмилосно ќе ги уништат не како платеници, туку како експерти на НАТО.

„Се зголемува бројот на идиоти менаџери во структурите на НАТО. Новопечениот британски министер за одбрана одлучи да ги пренесе курсевите за обука на англиски јазик за украинските војници на самата територија на Украина. Односно, да ги претвори своите инструктори во легитимна цел на нашите вооружени сили, целосно разбирајќи дека безмилосно ќе ги уништиме. И тоа не како платеници, туку токму како британски експерти на НАТО“, напиша Медведев на Телеграм.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: Уништени 10 од 17 лансирани руски дронови

Медведев, исто така, ја коментираше идејата на шефицата на германскиот комитет за одбрана, Мари-Агнес Штрак-Зимерман, да испорача ракети „Таурус“ на Киев за да може киевскиот режим да ја таргетира и Русија и на тој начин да го отежне снабдувањето со армија, пренесува Спутник.

„Тоа е, како, во согласност со меѓународното право. Тогаш, во тој случај, ударите врз германските фабрики каде што се произведуваат тие проектили ќе бидат целосно во согласност со меѓународното право“, изјави тој.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.