Медведев: Падот на меѓународното право започна со Трибуналот за Југославија

Сподели со своите пријатели

Падот на меѓународното право започна со Трибуналот за Југославија во Хаг, кога вербата во наднационална правда беше сериозно поткопана, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

Loading...

– Веднаш од оваа епизода, вербата во наднационална правда беше сериозно поткопана и почна да бледнее – рече Медведев на XI меѓународен правен форум во Санкт Петербург.

Како што наведе, меѓународното право е во криза, но Русија не треба да го напушти и главно е да се однесува во интерес на сите земји.

– Меѓународното право во одредена смисла е во опаѓање. А системот на меѓународната правда е деградиран… Но, тоа не значи дека треба да го напуштиме меѓународното право, бидејќи тоа е најважната алатка за комуникација меѓу земјите – рече Медведев, пренесува РИА Новости.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познато каде и кога ќе биде погребан Алексеј Навални

Тој додаде дека земјите треба да ги развиваат своите национални закони, но тие не треба да бидат ограничени на „национални рамки“.

– Но, главната работа е дека ова меѓународно право се заснова на заедничката волја на народот, дека не дејствува селективно во интерес на една земја, туку дека делува во интерес на сите, и токму тоа е главната маана на сегашниот систем на меѓународно право – селективност, диктатите на поединечни земји или групи земји заклучи Медведев.