Медведев: Несреќи може да се случат и во европските нуклеарни централи

Сподели со своите пријатели

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев во петокот упати скриена закана до западните сојузници на Украина, кои ја обвинија Русија дека создава ризик од нуклеарна катастрофа со стационирање на сили околу украинската нуклеарна централа Запорожје.

Loading...

Украина ја обвини Русија дека цели на украинските градови од таа локација, знаејќи дека украинските сили не може да ризикуваат да возвратат на оган, пренесува Хина.

Тој, исто така, тврди дека Москва сама ја гранатирала областа, додека Москва тврди дека Украина ја гранатирала електраната.

„Тие (Киев и сојузниците) велат дека тоа е Русија. Тоа е стопроцентна глупост, дури и за глупавата русофобична јавност“, напиша Медведев, сега шеф на рускиот Совет за безбедност, на Телеграм.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина објави снимка: „Ова го најдовме во руска комора за мачење“

Велат дека тоа се случува случајно: „Не сакавме“, истакна Медведев.

„Што да се каже на тоа? Не заборавајте дека и Европската Унија има нуклеарни централи. Таму може да се случат и несреќи“, додаде тој.

Меѓународната агенција за атомска енергија на Обединетите нации објави дека гранатирањето на Запорожје, најголемата нуклеарна централа во Европа, може да предизвика нуклеарна катастрофа, но не успеа да создаде услови за инспекција.

Повици за демилитаризација

Киев и генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повикаа на демилитаризација на областа, додека групата Г7 ја повика Русија да и ја врати територијата на Украина.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин не планира да го менува статусот на „специјалната воена операција“

Претседателот на Комитетот за надворешни работи на Државната дума, Леонид Слуцки, изјави дека идејата за враќање на централата во Украина е „смешна, дури и од гледна точка на безбедноста“.

„И сите изјави на министрите за надворешни работи на Г7 за поддршка на нивните барања не се ништо повеќе од „спонзорирање на нуклеарен тероризам“, додаде тој на Телеграм.

Русија ја зазеде електраната Запорожје во март, но со неа сè уште управува украински персонал.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нуклеарката Запорожје ќе работи под руски надзор

Киев соопшти дека комплексот бил погоден пет пати во четвртокот, вклучително и област во близина на складиште за радиоактивни материјали.

Официјални лица назначени од руската окупаторска влада изјавија дека Украина двапати ја гранатирала фабриката, објави руската државна новинска агенција ТАСС.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.