Медведев: Киев е руски град во кој отсекогаш се зборувал руски

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Медведев, поранешниот претседател на Руската Федерација, уште еднаш објави на својата страница на Телеграм дека Киев е руски град во кој отсекогаш се мислело и зборувало руски и кој сака да го „врати“.

Loading...

– Понекогаш на изјавите на непријателот треба да се одговара не само дипломатски или алегорично одговарам. Разни лебарки кои се намножија во киевскиот инсектариум постојано се закануваат дека ќе го „вратат Крим“. Па, целите се јасни: да се развеселат питомите инсекти во околината и да се покаже на сопственикот на инсектарот дека се уште се многу способни за трки со бубашваби за парче храна…

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски опозиционер прогласен за виновен за ширење „лажни вести“ за армијата

Затоа, сакам да ги потсетам на непобитните факти:

  1. Киев е главен град на античка Русија.
  2. Киев е голем мал руски град во рамките на Руската империја.
  3. Киев е републиканска престолнина на СССР.

И конечно, Киев е само руски град во кој отсекогаш се мислело и зборувало руски. Да биде јасно што и како да се врати… – најави Медведев.

Но, дали?

Официјално прифатениот датум на основање на Киев е 482 година. Оваа година, на 29 мај, главниот град на Украина наполнил 1540 години. Според легендата, ја основал принцот Ки со неговите браќа Шчек и Хорива, како и неговата сестра Либиѓ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија воведе санкции за руски полковник

Градот го добил името по Кија – најстариот од браќата, кој се смета за основач на градот.

За споредба, основањето на Москва датира од 1147 година и му се припишува на големиот војвода од Ростов-Суздал и Киев Јуриј Долгорук.

Киев беше главен град на Украинската Социјалистичка Република, која беше дел од СССР. Од 1934 година, Киев стана главен град на Украинската Социјалистичка Република, а пред тоа беше Харков.

Loading...

На 24 август 1991 година, Врховната Рада на Украинската Социјалистичка Република прогласи независност на Украина, во врска со која Украинската Социјалистичка Република престана да постои.

Сепак, Киев никогаш не бил руски град.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: „Животот сега е исклучително тежок, проточната вода стана луксуз“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.