МАШКА ИСПОВЕСТ: 9 работи кои принудуваат на неверство

Сподели со своите пријатели

Зошто мажите изневеруваат? Ова е често поставувано прашање и нема единствен одговор. Но, едно е сигурно: ако некое лице изневерува, тогаш има причина за тоа. Не само една …

Loading...

Можеби другата половина не е толку близу до него како што било порано. Или веројатно веќе не изгледа толку привлечен. Можеби девојката едноставно станала премногу раздразлива или ја изгубила страста во кревет.

 

Без оглед на главната причина за неверството кај мажите, љубовницата веројатно ќе го надомести она што неговата сакана не му го дава. Повеќето врски со љубовница се засноваат на слободно време, привлечност и страст.

Со текот на времето, кога страста ќе стивне, може да се појават и други проблематични аспекти на врската – прекумерна љубомора и чувство на несигурност. Сето ова води кон помалку време поминато заедно и се поголемо разочарување едни од други.

Викторија Милан, уредничката на една од најпопуларните апликации за веб-средби, проучувала зошто мажите ги изневеруваат своите девојки и жени.

Во масовното истражување учествувале 8210 мажи кои се редовни посетители на страниците за состаноци. Сите се од различни земји – САД, Велика Британија, Шпанија, Франција, Италија, Канада, Полска … Како прво, Викторија ја интересираше што точно ги тера мажите да прават прељуба. Еве ги заклучоците до кои дојде:

Loading...

 

 

1. Чести промени на расположението

На самиот почеток на врската, сите се обидуваат да ги сокријат своите негативни страни за да одржат позитивна слика. Очигледно е полесно да го убедите вашиот партнер дека сè е во ред и дека нема причина да се грижите. Но, штом ќе ја пронајде својата зона на удобност во врската, некој веднаш почнува да се релаксира и да дозволува да се надминат промените на расположението.

Според истражувањето, 97% од мажите ги идентификувале честите промени на расположението на својата партнерка како нешто што ги заморува и затоа почнуваат „да ја бараат среќата на страна“.

 

Loading...

 

2. Љубомора

Истражувањето е спроведено меѓу мажи кои неколку пати извршиле прељуба. Затоа не е изненадувачки што нивната „втора половина“ често покажувала љубомора и сомневање. Но, 96% од анкетираните мажи изјавиле дека не сакаат такво однесување.

Можеби љубомората се манифестирала уште пред да се изврши неверството. Покрај тоа, оваа крајно негативна одлика е својствена за многу жени кои можат неосновано да ги обвинат своите мажи за вонбрачни односи. Чудно, но љубомората е она што ги мотивира мажите да изневеруваат.

 

 

3. Разговор за интимниот живот со пријателите

Loading...

Да, мажите не сакаат кога нивните жени зборуваат за интимни моменти со блиски пријатели. Дури 93% од мажите рекле дека се згрозиле кога нивните девојки или жени споделувале детали од нивниот интимен живот со заеднички познаници.

 

 

4. „Таа многу брзо се вознемирува“

Мажите исто така се нервираат од фактот дека нивните партнерки често и брзо се вознемируваат за секакви ситници.

Loading...

Проблемот е во тоа што секоја долгорочна врска со текот на времето доведува до борба со некои досадни фактори. Тоа може да биде неисчистена облека, куп нечисти садови во мијалникот или чорапи расфрлани по куќата.

Нормално, жената може да го изрази своето незадоволство поради тоа, честопати обесхрабрувајќи се и вознемирувајќи се. Љубовницата нема да стори ништо такво затоа што сè уште не се сретнала со тоа.

Кога станува збор за сериозни врски, секогаш има простор за мала фрустрација. Но, 90% од мажите сметаат дека ова е премногу оптоварувачко и ги тера да изневеруваат.

 

Loading...

 

5. „Таа не кажува што сака, верува дека можам да и ги прочитам мислите“

Според истражувањето, 89% од мажите рекле дека им пречи овој фактор.

Жените не можат да се потпрат на интуицијата на своите партнери. Така, таа може да очекува нејзиниот маж да и помогне околу куќата и да ја облие со комплименти,. Но, тоа не е случај.

Љубовницата се однесува подиректно, бидејќи нема таква привилегија.

Loading...

 

6. Избегнување на интимни односи

Дури 88% од мажите искрено се прашуваат зошто нивните девојки или жени одбиваат да водат љубов и тоа ги нервира.

Иако е сосема нормално привлечноста да попушти во врска која трае многу години, мажите тоа не го прифаќаат толку лесно. За жал, повеќето од нас сме дизајнирани така што страста се буди само кога ќе се појави нов партнер.

Мажите често имаат повисоко ниво на сексуална желба отколку жените, и затоа имаат тенденција да го „одржуваат апетитот“ на страна.

Loading...

 

 

7. Потреба постојано да ја докажувате својата љубов

Мажите кои учествувале во истражувањето не сакале нивната партнерка да се чувствува несигурно поради нивниот изглед. Но, признаваат тие, многу се уморни од постојаната потреба на жените вербално да ја потврдат љубовта или убавината.

Loading...

Според истражувањето, 87% од мажите не се подготвени да страдаат од ваквото однесување цело време. Не секој од нив знае како да ги избере вистинските зборови, па дури и некој во такво однесување гледа несигурна личност. Се разбира, сето ова е одбивно.

 

 

8. Опсесија со висината

Жените честопати можат да бидат опседнати со висината на својот маж. Се разбира, овој фактор навистина може да изгледа суров, особено ако момчето е навистина ниско.

Анкетата покажа дека 87% од мажите се крајно иритирани од ваквото „барање“.Љубовничките честопати не обрнуваат внимание на висината, па мажот може да се чувствува попосакувано и побезбедно во нивната прегратка.

 

 

9. Премногу прашања

Кој човек не се нервира кога неговата девојка или сопруга постојано го прашува? Истражувањето покажало дека 65% од мажите го мразат тоа кога партнерката ги опсипува со прашања.

Прилично е чудно што повеќето луѓе не научија објективно да ја доживуваат реалноста. На крајот, партнерот може да поставува прашања само затоа што е загрижен за вас. Дали тоа е навистина толку лошо?

Иако овие 9 предмети може да изгледаат иритирачки за жените кои со право ќе го постават прашањето – каде сум јас и моите потреби? Точно е дека истражувањето сугерира дека поубавиот пол ги уредува своите исконски манири и однесувања и ги анализира сопствените квалитети.

 

Loading...

 

Анкетата ја покажа фактичката состојба, а дали тоа ќе биде корисно зависи од индивидуата.

Всушност, причините за изневерување се толку едноставни и понекогаш смешни што сугерираат логичен заклучок: што ако вложите малку напор и успеете да ја поправите врската? Можеби воопшто нема да има неверство?

Отсекогаш им било полесно на жените да ја свртат ситуацијата во своја полза, нели?


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *