Макрон за нападот: Нацијата е во шок, ова е чин на кукавичлук

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон твитна за нападот со нож, нарекувајќи го чин на „кукавичлук“.

Loading...

„Нацијата е во шок“, додава Макрон.

„Нашите мисли се со повредените, како и со нивните семејства и со итните служби“, додаде тој.

Полицијата соопшти дека осомничениот е Абдалмасих Х., сириски бегалец кој легално влегол во Франција.

Тој поднел барање за азил на 28 ноември 2022 година.