Макрон повторно ја откажа најавената посета на Украина

Сподели со своите пријатели

Посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Украина треба да се случи во наредните недели, најави француското претседателство, со што уште еднаш ја одложи планираната посета на шефот на државата на таа земја.

Loading...

Макрон првично рече дека планира да ја посети Украина во февруари за да потпише билатерален безбедносен договор со претседателот Володимир Зеленски.

Тоа беше одложено бидејќи Зеленски на крајот дојде во Париз да го потпише договорот.

Дипломатите рекоа дека вториот датум бил планиран за почетокот на март пред да биде одложен за подоцна.

„Двајцата шефови на држави се согласија да останат во близок контакт, особено во однос на посетата на претседателот на Украина, која треба да се случи во наредните недели“, објави во неделата француското претседателство по телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Доцнењето дојде само неколку дена откако руска ракета падна на околу петстотини метри од украинскиот претседател и грчкиот премиер, кои беа во посета на градот Одеса на Црното Море.

Макрон требаше да ја посети и Одеса.

Во последниве недели, Макрон зазеде поостар став кон Русија, обвинувајќи ја дека е агресивна кон Франција и Европа.

Loading...

Тој ги повика европските сојузници итно да направат повеќе за да ѝ помогнат на Украина и се соочи со реакција од многу западни сојузници откако рече дека идејата за испраќање западни трупи во Украина не треба да се исклучи.

Два дипломатски извори рекоа дека француското претседателство размислува дали да го продолжи патувањето во Украина за да вклучи и други западни шефови на држави кои би му се придружиле на Макрон, наместо билатерално патување, за сојузниците да покажат единство и солидарност со Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.