Макрон: Наскоро е можен прекин на огнот во Нагорно Карабах

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека наскоро може да се склучи примирје во конфликтот во Нагорно Карабах, иако ситуацијата таму се уште е нестабилна.

Loading...

Елисејската палата соопшти дека Макрон доцна синоќа разговарал со ерменскиот премиер Никола Пашинијан и рано утрово со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, со цел „продолжување на преговорите во наредните денови“.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија во Нагорно Карабах ескалираа на 27 септември.

Двете страни прогласија воена состојба и општа мобилизација и пријавија жртви, вклучително и цивили.

Јасмина Тасевска


Leave a Reply