Макрон: Кога ќе го запознаете, Путин воопшто не е непријатен човек

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека „парадоксот“ на Владимир Путин е што тој воопшто не е „непријатен“ човек.

Loading...

Францускиот лидер се појави во саботната епизода на Les Rencontres du Papotin, во која новинари со аутизам интервјуираат познати личности.

„Прво, кога ќе го сретнете, тој не е непријатен. Тоа е парадокс, гледате“, рече Макрон во интервјуто снимено на крајот на ноември.

Макрон го смени пристапот кон конфликтот во Украина

Во текот на летото тој го налути Киев велејќи дека западните влади не треба да го „понижуваат“ рускиот претседател.

Сепак, во последните денови францускиот лидер стана првиот западен сојузник кој се согласи да испрати западни оклопни возила во Украина, што е голема промена во политиката, пишува Телеграф.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова ќе биде новиот министер за одбрана на Украина

Во своето новогодишно телевизиско обраќање, Макрон, исто така, им вети на Украинците дека Франција „ќе им помогне да победат“, што го означи првиот пат тој експлицитно да одобри победа на Киев на бојното поле.

Украина доби тенкови од советската ера од своите источноевропски сојузници, но украинскиот претседател Володимир Зеленски постојано бараше од Запад понапредни оклопни возила.

Француското производство AMX-10 RC е оклопно извидувачко возило со голема подвижност, вооружено со топ од 105 мм и има четиричлен екипаж.

Loading...

Зеленски во видео порака му се заблагодари на Макрон и ги повика другите сојузници да го сторат истото.

„Ова е нешто што испраќа јасен сигнал до сите наши партнери – не постои рационална причина зошто Украина сè уште не е снабдена со западни тенкови“, рече тогаш Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Мајка и седум деца загинаа во пожар во Франција

„Путин започна војна за проширување на територијата на Русија на поранешната империја“

Во неговото интервју за Les Rencontres du Papotin, кое беше снимено неколку недели пред неговата голема промена во пристапот кон војната во Украина, Макрон рече дека целта на Путин со инвазијата на Украина е да ја заземе земјата.

„Не мислам дека има нешто што би оправдало започнување војна“, рече тој.

„Во суштина, тој ја започна оваа војна за да врати територии и да ја прошири територијата на Русија до империјата што некогаш постоела. Тој презеде голема одговорност за себе, својот народ, очигледно за народот на Украина и за сите нас. Така јас ги гледам работите“, заклучи тој.е францускиот претседател.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Швајцарски медиуми: Рускиот патријарх работел за КГБ

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.