Макрон денеска ќе им се обрати на француските граѓани

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе учествува во телевизиско интервју во живо во среда, надевајќи се дека ќе ги залечи длабоките поделби низ Франција предизвикани од бруталната битка околу неговата пензиска реформа која ја загрози неговата популарност.

Loading...

Макрон ќе го даде интервјуто додека тензиите тлеат на улиците, при што стотици демонстранти се уапсени и полицијата обвинета за задушување на легитимен протест.

Неговата влада тесно го преживеа гласањето за недоверба во Националното собрание во понеделникот, откако го заобиколи Долниот дом на парламентот за да ја спроведе исклучително непопуларната пензиска реформа.

Пред да го прекине молкот во телевизиско интервју во живо закажано за среда во 13 часот, Макрон помина голем дел од вторникот разговарајќи со министри, советници и други официјални лица за следните чекори.

Луѓето вклучени во дискусиите за AFP изјавија дека Макрон веќе отфрлил каква било радикална промена.

Досегашната премиерка Елизабет Борн нема да биде сменета со нов шеф на владата, нема да има распуштање на Националното собрание и референдум за пензиската реформа со која старосната граница за пензионирање се зголеми од 62 на 64 години.

Но, Макрон, исто така, го повика својот народ да излезе со идеи во „следните две до три недели“ насочени кон „промена на методите и нова програма за реформи“, рече еден од присутните, кој побара анонимност.

Министерот за транспорт Клемент Боун за телевизијата Франс Интер во вторникот изјави дека владата може да отвори „ново поглавје“ со иницијативи за подобрување на состојбата на обичните Французи, вклучително и нивниот работен век и платите.

Loading...

Од минатиот четврток имало 1.200 неодобрени протести, „некои од нив и насилни“, изјави министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин.

Анкетата во неделата покажа дека личниот рејтинг на Макрон падна на само 28 отсто, што е најниско ниво од екот на антивладиното протестно движење „жолти елеци“ во 2019 година.

Набљудувачите велат дека уличниот гнев насочен кон Макрон е полош од кој било претседател од Шарл де Гол и се граничи со омраза, при што некои демонстранти го палат неговиот лик и повикуваат на негова егзекуција.

– Уште од „жолтите елеци“, Емануел Макрон е во центарот на огромна количина на незадоволство и омраза – рече Ен Муксел, шеф на истражување во Sciences Po, елитно училиште за политички науки.