Макрон бара од кинескиот претседател да интервенира кај Путин

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон побара од кинескиот лидер Си Џинпинг да интервенира кај неговиот руски колега Владимир Путин со цел да го убеди да се врати на преговарачка маса за да се спречи ескалација на војната во Украина, објави Елисејската палата.

Loading...

„Претседателот на Франција бара од Кина да придонесе за испраќање пораки до претседателот Путин за да се избегне ескалација (на војната во Украина) со покана сериозно да се врати на преговарачката маса“, се додава во соопштението.

Макрон е во Индонезија, каде што во тек е самитот на лидерите на Групата 20 индустриски развиени земји и земји во развој (Г20).

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руската амбасада во Берлин негира поврзаност со уапсените екстремисти

Во разговорот со Макрон на маргините на Г-20, Кси Џинпинг „ја даде својата поддршка на напорите за посредување во Европа“, особено на францускиот претседател, и „многу цврсто го повтори своето противење на употребата на нуклеарно оружје“ од страна на Русите во Украина. додаде Елисејската палата.

Францускиот претседател го повика својот кинески колега да ги здружи силите против војната во Украина, нагласувајќи дека „стабилноста“ во светот е и во интерес на Кина.

Макрон и Си разговараа и за билатералните односи, додека францускиот претседател планира да ја посети Кина на почетокот на 2023 година доколку тоа го дозволат здравствените услови поради корона вирусот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина: Граѓаните можат да останат во изолација дома