Мајката своите близнаци ги нарекува „Божји дар“ од две причини, a тие се натприродни!

Сподели со своите пријатели

Карла Патерсон, од Хамилтон, Шкотска, поминала пет фрустрирачки години обидувајќи се да основа семејство со партнерот Стивен Дан, претрпејќи 11 спонтани абортуси.

Loading...

Мајката родила близнаци „чудо“ откако претрпела загуба на 12 бебиња среде години на борба со плодноста.

Карла Патерсон, заедно со партнерот Стивен, ги роди идентичните момчиња Блејн и Блер на 18 март – осум месеци откако ја загуби мајка си Џејн Патерсон од рак.

Двојката од Хамилтон, Шкотска, очајно се обидувале да добијат бебе пет години, забременила за прв пат во 2016 година, но тие трагично претрпеле фетална загуба.

 

 

Тоа било почеток на повеќегодишна болка во срцето, со 11 спонтани абортуси што довеле до низа операции и тестови за Карла во обид да открие зошто нејзината бременост постојано се прекинува.

Loading...

Сега Карла, поранешен менаџер за вработување, цврсто верува дека момчињата биле дар од Господ откако ја гледала нејзината мајка како боледува од рак на дојка пред да почине само две недели пред Карла да ја потврди својата бременост.

Новата мајка изјави за локалните весници: „Во 2016 година имав ектопична бременост, а потоа имав пет абортуси во текот на пет години“.

„За време на сето ова, ми беше дијагностицирана хиперактивна тироидна жлезда, за која тие сметаа дека може да предизвика абортуси, така што во 2018 година, целосно ја отстранив жлездата“.

„Но, по таа операција сепак го изгубив фетусот“.

 

 

„Така, стапив во контакт со добротворната организација Томи, која им помага на жените кои страдаат од неплодност. Тие ми понудија да ми плаќаат за да направам тестови во Бирмингем и во 2019 година патував во болница за сите жени каде што направив низа тестови каде сите тие беа нормални на крајот, па затоа беше навистина фрустрирачки “.

Loading...

„Во тоа време бев упатена на гинеколог од Вишав Џенерал, а таа ме упати на клиника за неплодност во Монклендс, каде што јас и мојот избраник присуствувавме на бројни тестови, кои повторно беа нормални“.

„Потоа на 11 март минатата година, ден пред да влеземе во системот за заклучување, имав тестови за да проверам дали има ендометриоза, јајцеводи и матка, што беше во ред повторно. Тогаш сè беше заклучено како необјаснета неплодност”.

Минатиот април, Карла добила можност да се запише во листата на чекање за ИВФ.

 

 

Нејзината радост била ублажена затоа што нејзината мајка сè уште се борела со рак на дојка, а на нејзиното семејство му било кажано дека болеста е фатална. Карла продолжи: „Откривме дека ракот на мајка ми не се лекува, но може да се излечи“.

„Таа беше најсилната жена што некогаш сум ја сретнала, но за жал ја загуби битката на 18 јули 2020 година. Најчудно беше што три дена пред да почине, таа ми рече дека сум бремена и ме праша кога треба да дојдам“.

Loading...

„Сведоци сме на чуда што се случуваат и секој што се бори да забремени или роди дете, ве молиме да бидете позитивни“.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *