Мајка во текот на бременоста зачнала уште еднаш но подоцна следувал хаос, лекарите биле шокирани (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кејт Хил и нејзиниот сопруг од Бризбејн долго време се маќеле да зачнат дете. Кејт боледува од синдром на полицистични јајници, поради што не овулира. На крајот поминала на хормонска терапија и забременила, а потоа се случило чудо – за време на бременоста останала бремена уште еднаш без сексуален однос.

Loading...

 

 

Феноменот што доведе до тоа се нарекува суперфетација. Тоа е многу редок медицински феномен кога трудницата може да забремени. Овој феномен е толку редок што во светот се пријавени само 10 такви случаи, пишува healthymummy.com.

Кејт останала бремена, а потоа поради хормонска терапија нејзиното тело спонтано произведе уште едно јајце, што резултирало со уште една бременост. Тоа значи дека спермата на нејзиниот сопруг успеала да преживее 10 дена, колку што е интервалот помеѓу нејзините две бремености. И тогаш близначката бременост се претвори во тројки. За жал, едно од близнаците се изгубило во првите денови од бременоста. Две девојчиња Шарлот и Оливија се родени со царски рез, кои се сосема различни по големина и тежина, но и по крвна група.

 

Loading...

 

Кај суперфетацијата, оплодувањето се случува во два различни менструални циклуси, поради што близнаците не само што се со различна гестациска возраст, туку можат да бидат и од различни крвни групи. Ова е клучот што го разликува од суперфекундацијата, која вклучува оплодување на две јајце клетки ослободени за време на еден менструален циклус, но од два одделни сексуални односи.

Д-р Бред Армстронг од болницата Гринслопс во Бризбејн вели дека никогаш досега не видел случај на суперфетационални близнаци и дека не можел ни да ја најде соодветната литература, па морал да се консултира со Гугл.