МАГИЧНО МЕСТО: Ова е италијанскиот град пештера каде се снимаше последниот Џејмс Бонд (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Градот, еден од најстарите во светот, познат е како Ерусалим на Западот благодарение на неговата локација на варовнички карпи и неговите познати пештерски куќи Саси.

Loading...

Матера се наоѓа во јужниот италијански регион Базиликата, кој е еден од најсиромашните региони во земјата.

 

 

На листата на светско културно наследство на УНЕСКО стигна во 1993 година, а во 2019 година стана европска престолнина на културата.

Во 2019 година е забележан поголем прилив на туристи, но пандемијата на коронавирус наруши се.

Сепак, градоначалникот Доменико Бенарди рече дека се надева дека ќе привлече повеќе туристи откако последниот филм за Џејмс Бонд е снимен токму овде и истакна дека седмата уметност отсекогаш била важна за градот.

Loading...

 

 

Имено, најпознатиот таен агент сака да посетува атрактивни локации, па беше сосема логично да посети некои од нив во последниот филм.

Дел од акцијата сѐ уште се одржува во Лондон, а снимена е и во Норвешка, на леденото езеро Нитадал и на Фарските Острови.

Сепак, во самиот трејлер најзабележителен е градот Матера, во чии тесни улички Џејмс Бонд, кој го игра Даниел Крег, го возеше својот Астон Мартин.

 

Loading...

 

Ова е прво појавување на Матера во филм за Џејмс Бонд, а овој град веќе многу пати служел како филмска позадина.

Ова веројатно има врска со фактот дека режисерот Пјер Паоло Пазолини го снимил својот филм за животот на Исус овде во 1964 година.

Италијанскиот крими трилер „Не се плашам“ беше снимен овде во 2003 година, а Мел Гибсон сними неколку сцени од неговиот филм „Страст“ во овој град.

 

 

Престојот во Матера навистина изгледа како живот на филмски сет, целиот свет на градот е сместен во поранешни пештери.

Loading...

Еден од најпознатите хотели е L’Hotel во Пјетра, кој се наоѓа веднаш зад катедралата, а во кој ноќевање чини 67 евра.

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

Loading...

 

 

 

 

 

Loading...