Лукашенко испрати порака до Европа со секира и дрва (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко уште еднаш се погрижи да го привлече вниманието со своето видео на кое сече дрва.

Loading...

Ќе и помогнеме на Европа да не замрзне.

Лукашенко потоа ја зеде секирата и со еден потег го преполови трупецот, што укажува на одличната состојба на белорускиот лидер, што не може да се каже за неговите пајтоси додека издишуваше и не успеа добро да ја замавне секирата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австриска министерка потрошила милиони за надворешни советници

Белоруската опозиција изјави дека ова видео укажува на тоа дека белорускиот лидер повторно донекаде флертува со опозицијата.

Белоруската новинарка Хана Лиубакова рече да не се залажувате.

„Тој е диктатор кој убиваше и мачеше граѓани и е соучесник во војната“, изјави таа.

Претседателот на Белорусија често има навика да испраќа недвосмислени пораки во етерот.

На почетокот на војната објави карта на рускиот напад на Украина, насоките на дејствување и присуството на руските единици и градовите кои ќе бидат цел.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Токио: За погребот на Абе распоредени над 18.000 полицајци

Претходно за време на пандемијата, тој ги критикуваше лекарите дека носат маска и го спречуваат лекувањето на корона вирусот со вотка.

За време на протестите на белоруската опозиција тој позираше во панцир и калашников заедно со својот помал син.