Лукашенко: Белорусија спроведе специјална операција во Украина

Сподели со своите пријатели

Белорусија спроведе специјална операција за ослободување на белоруски државјани во Украина, соопшти денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Loading...

„Се случи злобниците да почнат да ги фаќаат нашите луѓе, особено возачите на автомобили кои беа таму“, рече Лукашенко.

 

Кремљ е збунет од санкциите против ќерките на Путин: Тешко е да се разбере и опише

 

Според него, Украина запленила илјада и пол белоруски вагони, автомобили и околу стотина мажи кои ги возеле тие камиони.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија: Минск независен во признавањето на Крим како руска територија

„Ги предупредив Украинците дека ќе бидеме принудени да спроведеме операција за ослободување на овие луѓе. Спроведовме специјална операција и ги ослободивме сите наши луѓе“, рече Лукашенко.

 

Loading...

СЗО: Се подготвуваме за можни „хемиски напади“ во Украина

 

Тој не даде повеќе детали, но рече дека веќе му наредил на претседателот на Државниот совет за безбедност (КГБ), Иван Тертел, да им додели државни признанија на сите вклучени во оваа операција.