Лукаку потпишува за Црвените Ѓаволи

Сподели со своите пријатели

Европскиот шампион Манчестер Јунајтед во наредните часови би требало и официјално да го реализира долго очекуваниот трансфер цел Ромело Лукаку.

Црвените Ѓаволи го комплетираат трансферот на Ромелу Лукаку вреден 75 милиони фунти од екипата на Евертон.

Како што известуваат медиумите од островот веќе е договорено остануваат само детали да се комплетира трансферот и Лукаку заедно со екипата да замине на турнеја во Америка.

Манчестер Јујнајтед во последни денови беше порвзуван и со комплетирањето на трасферот на 24 годишниот Алваро Мората кој беше голема желба на Црвените но Кралевите ја одбија и најголемата понуда од 80 милиони евра за Шпанецот.

Како што пренесуваат медиумите Реал Мадрид побарал 80 милиони евра и + 10 милиони бонус за Мората.

Ромелу Лукаку повторно ке соработува со својот поранешен тренер Мурињо кои заедно соработуваа и во Челзи, но тогаш Мурињо го прати Лукаку на позајмица и после тоа играчот беше продаден за сума од 28 милиони фунти.

По доаѓањето на играчот од Бенфика Виктор Линделоф ова лето на листата се додаде и играчот на Евертон Лукаку.

Пишува: Бојан Михајловски


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.