Луганск: Воспоставен е контакт со украинските борци во Азот

Сподели со своите пријатели

Воспоставен е контакт со украинските борци во хемиската фабрика Азот во градот Северодонецк, а во тек се разговори за да се обезбеди безбеден премин на цивилите кои се кријат во тој објект, потврди амбасадорот во Русија на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР)  Родион Мирошник на Телеграм.

Loading...

„Воспоставен е контакт со екстремистите, во тек се разговори за безбедно повлекување на цивилите од фабричкиот комплекс. Украинските сили ќе добијат гаранции дека нивните животи ќе бидат поштедени и дека ќе им биде овозможен хуман третман во согласност со релевантните меѓународни закони, предвидени ги ослободуваат заложниците, да го положат оружјето и безусловно да се предат“, изјави Мирошник, пренесува ТАС С.

Според него, во фабриката може да се кријат до 500 цивили.

Украинската страна, пак, соопшти дека продолжува да ја контролира хемиската фабрика Азот во Северодонецк и потврди дека стотици цивили се наоѓаат во областа на производниот комплекс.

„Информациите за блокадата на фабриката „Азот“ се лага“, објави гувернерот на Луганск Сергеј Гаидаи на апликацијата за пораки Телеграм, пренесе Ројтерс.

Мирошник претходно изјави дека 300-400 украински борци биле заробени во кругот на фабриката, но Украина тврди дека околу 800 луѓе се сокриле во неколку засолништа под фабриката Азот, вклучувајќи околу 200 вработени и 600 жители на Северодонецк.