Лондон на експертите на ОН им испрати фотографии од севернокорејски пратки во Русија

Сподели со своите пријатели

Во екот на обвинувањата дека официјален Пјонгјанг ѝ испорачува на Русија со проектили и муниција, Велика Британија на експерти на Обединетите нации им испрати сателитски фотографии на кои се гледа товарењето на руски бродови во севернокорејско пристаниште, објавија денеска британските медиуми.

Loading...

Велика Британија достави сателитски снимки до комисија составена од експерти на ОН, како дел од обидот да започне официјална истрага за зделки со оружје што ги прекршуваат меѓународните санкции, пишува Гардијан.

Откако рускиот претседател Владимир Путин се сретна со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на далечниот исток на Русија во септември минатата година, Северна Кореја беше цел на обвинувања дека и дала на руската влада балистички ракети и стотици илјади артилериски гранати за војната. во Украина.

Путин оваа недела во Кремљ се сретна со севернокорејскиот министер за надворешни работи Чое Сон Хуи, што укажува дека соработката меѓу двете земји се проширува, пишува британскиот весник.

Двајцата официјални лица разговараа за „понатамошен развој на билатералните односи во сите области, вклучително и чувствителните“, потврди претходно портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Необјавен извештај на британското разузнавање што го видел Гардијан вклучува и сателитски фотографии направени меѓу септември и декември на кои се гледаат три руски бродови, Маја, Ангара и Марија, како товарат контејнери во севернокорејското пристаниште Нагин пред да отпловат до руските пристаништа на Далечниот Исток.

Иако е потврдено дека не може да идентификува што има во контејнерите, овие извештаи на британските служби уследија по минатонеделната објава на САД дека Русија ја обвини Русија за употреба на балистички ракети од Северна Кореја во Украина минатата недела, пренесува Танјуг.