Лиз Трас води во трката за нов шеф на британската влада

Сподели со своите пријатели

Секретарот за надворешни работи Лиз Трас останува далеку пред ривалот Риши Сунак во трката да стане нов премиер на Велика Британија, покажа анкетата на YouGov во четвртокот.

Loading...

Владејачката Конзервативна партија избира нов партиски лидер на гласање по пошта, откако Борис Џонсон рече дека ќе се повлече по серијата скандали.

Победникот ќе биде објавен на 5 септември.

Трас, која постојано беше на врвот на анкетите на членовите на Конзервативната партија, има 32 процентни поени предност пред Сунак меѓу оние кои решиле да гласаат, покажа истражувањето. Трус има поддршка од 66 отсто од гласачите, а Сунак 34 отсто, пренесува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Африка: 11 лица загинаа во несреќа во рудник за платина

Истражувањето покажа дека само 13 отсто или не одлучиле како ќе гласаат, или воопшто нема да гласаат.