Лирата падна на историски минимум додека Турција се подготвува за нова влада

Сподели со своите пријатели

Турската лира денеска падна на ново рекордно ниско ниво во однос на доларот, додека претседателот Реџеп Таип Ердоган се подготвува да воспостави нова влада и насока на економската политика по победата на изборите, пренесува Ројтерс.

Loading...

Во трет последователен пад, лирата ослабе за речиси 1,5% на рекордни 20,75 во однос на американската валута, со што нејзината загуба оваа година достигна речиси 10%.

Инвеститорите се загрижени за одржливоста на неортодоксната економска политика на Турција бидејќи таа ја следеше програмата за ниски каматни стапки што ја заговара Ердоган.

Сега фокусот е на тоа кого ќе постави на раководни позиции за креирање на економската политика и дали ќе има промена на курсот кон потрадиционална економска политика.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Африка: На деца продавале мафини со дрога, 90 завршиле во болница

Овонеделната средба меѓу Ердоган и Мехмет Шимшек, поранешен економски шеф кој е популарен меѓу инвеститорите, ги поттикна шпекулациите за можна промена кон поконвенционална политика.

Економскиот раст во првиот квартал остана силен и покрај влијанието на земјотресот на југот, високата инфлација и кризата на трошоците на животот.

Според официјалните податоци од денешните, турската економија порасна за 4,0 отсто во првиот квартал од оваа година, што е малку над очекувањата, и покрај влијанието на февруарските земјотреси во кои загинаа повеќе од 50.000 луѓе, а милиони останаа без покрив над главата.

Бруто домашниот производ (БДП) во првиот квартал се зголеми за 0,3% во однос на претходниот квартал на сезонско приспособена и календарска основа, покажуваат податоците на Турскиот статистички институт.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес регистриран во Турција

Анкетата на Ројтерс предвидува дека економијата ќе порасне за 3,9 отсто во првиот квартал, со раст од 2,8 отсто во 2023 година.