Лесна торта со малини која можете да ја подготвите за само 15 минути (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Овој освежувачки летен десерт може да ги израдува љубителите на чизкејк. Торта со малини е сочна и вкусна и многу лесна за подготовка.

Loading...

СОСТОЈКИ ЗА ТОРКА

– 3 јогурти

– 120 гр шеќер во прав

– 1 ванилин шеќер

– 6 листови желатин

– 2 шлага

– малини (помеѓу 400 и 500 грама)

Loading...

 

 

СОСТОЈКИ:

– 125 гр стопен путер

– 250 гр крцкави бисквити

– 2 лажици кафеав шеќер

Подготовка:

Loading...

Покријте го калапот со фолија за храна. Изматете ги малините, шеќерот во прав и павлаката. Постепено додавајте плазма и измешајте. Изматете ја слатката павлака, па соединете со малините. Истурете го полнењето во калапот, затворете со проѕирна фолија, а потоа оставете го во фрижидер преку ноќ. Изматете го шлагот со вода или млеко, па украсете ја тортата по желба.

 

Leave a Reply