Лекарите во шок од новиот тренд: Младите готват пилешко во сируп за кашлање (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи често се појавуваат бизарни трендови кои ги шокираат лекарите и стручњаците, па нов „трик“ за лекување настинка ги натера лекарите да издадат предупредување за опасностите од овој метод.

Loading...

Имено, како што пренесува „Мирор“, многу корисници почнале да готват пилешко во сируп за кашлица бидејќи мислат дека тоа може да им помогне да заздрават.

Различни видеа покажуваат како готват неколку парчиња пилешко во тенџериња исполнети со сируп против кашлица, а на социјалните мрежи овој трик стана познат како пилешко „NyQuil“.

Сега, Арон Хартман, доктор и асистент клинички професор по семејна медицина, зборуваше за опасностите од овој тренд, велејќи дека може да има опасни здравствени последици.

„Кога готвите лек за кашлица како NyQuil, вриете вода и алкохол во него, оставајќи го пилешкото заситено со супер концентрирана количина на лек. Кога јадете едно парче пилешко варено вака, тоа е како всушност да консумирате четвртина до половина шише NyQuil“, објасни Хартман, па додаде дека начинот на кој тој готви може да доведе до труење со храна.

Видеото на ТикТок, пренесено од човек по име Роб, покажува како маж става две парчиња пилешки гради во тава и ги пржи на ниска температура.

Потоа истура пилешко со четири третини од сирупот и остава да се готви 30 минути.

„Понекогаш пареата навистина ве заспива. Побарајте сина боја како оваа, а потоа исцедете го неискористениот сируп назад во конзервата“, рече тој во видеото, кое брзо стана вирално, а многумина во коментарите велат дека едвај чекаат да го пробаат ова необично јадење.

Loading...

Советот на лекарите е дека тоа не треба да го правите!

 

@igrobflo who wants a bite? #fyp #nyquil #foryou #chicken #fy #viral ♬ original sound – Rob Flo