Легендарната компјутерска игра стара 20 години повторно стана хит

Сподели со своите пријатели

Дали се сеќавате на компјутерската игра Deluxe Ski Jump која беше многу популарна пред 20 години? Сега повторно е хит.

Loading...

Симулацијата на скијачки скокови може да се игра и денес бидејќи авторот на играта има развиено мобилна апликација, а играта е на врвот меѓу апликациите на уредите на Apple во последните денови.

Играта беше многу едноставна и можеше да се зачува на дискета. Зафаќаше помалку од половина мегабајт и работеше на секој компјутер.

Беше толку популарно што имаше дискусии на форуми за рекорди и совети како да се лета што подалеку.

Дизајнирана е од Финецот Јуси Коскела, а популарноста на играта доведе до создавање на трет, а потоа и четврти дел, но втората верзија на играта остана најпопуларна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Италија ѝ забрани на американска АИ компанија да собира лични податоци

Пред неколку години, креаторите на играта развија мобилна верзија на класиката за паметни телефони, а во соседна Словенија играта е една од најпопуларните во последните денови, пишува N1 Словенија.

Моментално е првиот избор на бесплатни игри во App Store на уредите на Apple и е достапен и за Android.

 

Loading...