Лажни фотографии до експлозии кај Пентагон предизвикаа хаос на интернет (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Лажни фотографии од експлозија во близина на американскиот Пентагон беа споделени од повеќе верификувани профили на Твитер во понеделникот, што предизвика конфузија и накратко пад на акциите на Њујоршката берза.

Loading...

Локалните власти подоцна потврдија дека немало инцидент во Пентагон, но сликите, кои ги носат сите белези на вештачката интелигенција, биле споделени од бројни верификувани сметки, вклучително и лажно поврзана со инфо-порталот Блумберг, пренесува Си-Ен-Ен.

„Голема експлозија во близина на комплексот Пентагон во Вашингтон“, се вели во налогот, заедно со фотографија од црн чад што наводно се извива во близина на огромната зграда на американското Министерство за одбрана.

Твитер оттогаш ги суспендираше овие сметки, но не е јасно кој стои зад нив и од каде потекнува фотографијата.

Откако Илон Маск ја презеде компанијата, компанијата дозволи секој да добие проверена сметка во замена за месечна претплата, но после таа проверка на „Твитер“ веќе не е показател дека сметката претставува вистинска личност.