Лавров: Осудените Британци и Мароканци вршеа злосторства во ДНР

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека двајцата Британци и Мароканец, кои во четвртокот беа осудени на смрт во самопрогласената Народна Република Доњецк, извршиле злосторства на територијата на ДНР.

Loading...

„Во моментов тековните судења се во надлежност на судовите и законите на ДНР, бидејќи злосторствата за кои се извршени пред судот се извршени на територијата на ДНР“, рече Лавров, пренесе Ројтерс.

Единствената членка на Обединетите нации која ја призна независноста на целата украинска провинција Доњецк е Русија.