Лавров: Конфликтот меѓу Русија и Западот не е „хибридна војна“, туку е поблиску до вистинска војна

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека конфликтот меѓу Русија и Западот повеќе не може да се дефинира како хибридна војна, туку дека е поблиску до вистинска војна.

Loading...

Лавров го осуди Западот за испраќање оружје во вредност од милијарди долари во Украина, објави Ројтерс.

Лавров рече дека Украина ги отфрла мировните преговори и посочи дека колку подолго трае конфликтот, толку потешко ќе биде да се дојде до решение.

– Русија постојано повторуваше дека е отворена за разговори, но Украина и САД постојано велат дека не гледаат знаци од Москва дека е сериозна во разговорите и се сомневаат дека се обидува да купи време за да се регрупира по серијата порази во војната, рече Лавров на прес-конференција при посетата на Јужноафриканската Република.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шефовите на Европската унија пристигнуваат во Киев

Лавров истакна дека западните земји отворено му порачуваат на Киев дека е рано да се постигне договор со Москва бидејќи, според нив, Русија треба да се врати на границите од 1991 година, пренесе Спутник.

Украина може преку посредник да објасни како гледа на натамошниот развој на ситуацијата и можните преговори со Русија, рече Лавров.

Според него, оштетувањето на цивилната инфраструктура во Украина е поврзано со криминалните активности на Киев, кој распоредува оружје и системи за противвоздушна одбрана во станбените области.

Лавров посочи дека Западот долго време се обидува да уништи се што е руско: од јазик до култура, што е присутно во Украина со векови и дека на луѓето им е забрането да зборуваат на својот мајчин јазик.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров: Западот ја поддржува Украина за да стави крај на руското прашање

Лавров посочи дека најмногу ќе се исполнуваат одредбите од договорот за извоз на украинско жито преку црноморските пристаништа, но истакна дека Русија се уште се соочува со проблеми во извозот на сопствени земјоделски производи, пренесе Ројтерс.

САД и Велика Британија ги преминуваат сите црвени линии со тоа што вршат притисок врз африканските, азиските и латиноамериканските земји да не соработуваат со Русија, заклучи Лавров, пренесе РИА Њуз.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.