Латвија: Русија со години финансира тероризam

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Саеима во Латвија ја прогласи Русија за држава која ги поддржува терористите.

Loading...

„Русија со години поддржува и финансира терористички режими и организации, директно и индиректно, како најголем снабдувач со оружје на режимот на Асад во Сирија и како спроведувач на акции како што е труењето на семејството Скрипал“, стои во официјалното соопштение на Саеима.

„Во Украина, Русија избра слична, сурова, неморална и незаконска тактика, користејќи непрецизно и меѓународно забрането оружје и муниција, насочена кон непропорционална бруталност кон цивилите и јавните места“, додаваат Летонците, додека јавната телевизија на земјата објави:

Саеима во соопштението за печатот нагласува дека Русија го користи страдањето и заплашувањето како начин да го деморализира украинскиот народ и неговата армија. Саеима верува дека Русија врши насилство врз цивилите за политички цели, како тероризам, и ја доживува Русија како земја која го поддржува тероризмот.

 Саеима ги повикува другите земји да ги сторат истите мисли за да изразат такво мислење.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.