Лапсусот на Трамп за победата на Бајден над Обама ги збуни присутните на митингот во Охајо

Сподели со своите пријатели

Републиканскиот претседателски кандидат и поранешен американски претседател Доналд Трамп на митинг во Охајо изјави дека на еден од претходните избори актуелниот претседател Џозеф Бајден го победи поранешниот претседател Барак Обама, збунувајќи ја толпата.

Loading...

„Знаете што е интересно? Џо Бајден го победи Барак Хусеин Обама. Дали некој некогаш слушнал за него? Во секоја клучна држава Бајден го победи Обама, но во секоја друга држава беше поразен“, им рече Трамп на толпата на митингот, пренесе Гардијан.

Бајден беше потпретседател во администрацијата на Барак Обама меѓу 2009 и 2017 година, пред да го победи Трамп на претседателските избори во 2020 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху нема поддршка од САД за напад врз Иран

За време на обраќањето во Охајо, Трамп зборуваше по случаен избор, без телепромотор, и покрај тоа што често ја исмеваше менталната острина на Бајден, се бореше да изговори зборови како „залак“ и „најголема“.

Трамп го искористи митингот во Охајо за да го одржи својот вообичаен говор во кој остро наслика апокалиптична слика за Америка доколку Бајден добие втор мандат.