Лајен: Ќе започнеме реформи за ЕУ од 30 и повеќе членки, решение и за Украина

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека е уверена оти сите 27 земји-членки ќе постигнат решение за обезбедување средства за Украина и посочи дека ЕУ ќе започне свои реформи за да се подготви за Унија од 30 или повеќе членови.

Loading...

Фон дер Лајен, обраќајќи се пред пратениците на Европскиот парламент во врска со заклучоците усвоени на самитот на Европскиот совет на 14 и 15 декември 2023 година и подготовката за следниот состанок на Европскиот совет на 1 февруари 2024 година, истакна дека ЕУ ја потврди својата колективна посветеност на иднината, каде што сите шест партнери од Западен Балкан се дел од Унијата.

„Глобалната изборна година штотуку започна. Тоа е момент за демократијата и овде во ЕУ и во светот околу нас, кој продолжува да се врти“, рече фон дер Лајен.

Таа укажа на две крвави војни, кои се водат на надворешните граници на ЕУ или во нејзина непосредна близина и посочи дека нивните ефекти се чувствуваат многу подалеку од Појасот Газа и Украина.

Таа посочи и дека Хутите во Црвеното Море уште повеќе ги отежнуваат условите за глобална трговија во светот, по енергетската и прехранбената криза, која, како што наведе, ја предизвика Русија.

„Фрагментацијата и стравот владеат со светот во моментов. Затоа е неопходно да се фокусираме и да преземеме одговорност во рамките на нашиот синдикат. Само заедно можеме да се соочиме со овие тешки предизвици пред нас. Ова е најголемата лекција што ја научивме дека кога унијата е заедно, тогаш е силна“, рече Фон дер Лејен. Во овој контекст, таа посочи дека по 10 години е постигнат договор за миграција и азил.

„Тој пакт не е единствениот клучен чекор што ЕУ го направи во последните недели. Срцата на милиони Украинци беа исполнети со радост и надеж кога го објавивме почетокот на преговорите за пристапување на Украина (ЕУ). Украинците се бореа срдечно за да ја постигнат таа цел, не само на бојното поле, туку и преку работата на нивните демократски институции“, рече фон дер Лајен.

Таа додаде дека ЕУ сега мора да ја следи политичката ситуација и одлуките донесени на самитот на Европскиот совет во декември минатата година.

Loading...

Унија од 30 или повеќе членки

„Во подготовка за пристапните преговори, го започнуваме процесот на скрининг и ја подготвуваме преговарачката рамка. Во меѓувреме, ќе почнеме да работиме на сопствени реформи за да се подготвиме за Унија од 30 и повеќе земји-членки“, рече Фон дер Лајен.

Таа потсети дека на последниот состанок на Европскиот совет е постигнат договор за отворање на преговорите со Молдавија, а со Босна и Херцеговина кога таа земја ќе ги исполни сите потребни критериуми, додека Грузија доби кандидатски статус.

„Ја потврдивме нашата колективна посветеност на иднината, каде што сите шест партнери од Западен Балкан се дел од нашиот сојуз. Како реално ќе функционира тој Сојуз од 30 и повеќе членови? На тоа можеме да одговориме само ние во ЕУ“, рече фон дер Лајен и посочи дека комората веќе понудила „храбри идеи“ за реформа на договорот за ЕУ, а Комисијата ќе ги претстави своите идеи следниот месец.

Таа оцени дека последниот состанок на Европскиот совет покажал дека постои политичка волја ЕУ да биде со Украина колку што е потребно, но нагласи дека оваа политичка волја мора да биде поддржана со соодветни финансиски средства.

„Предложивме да се гарантира стабилно финансирање за потребите на Украина во следните четири години со цел да се поддржи секојдневното функционирање на државата, да се стабилизира економијата и да се доближи до Унијата. Сето ова бара промени во буџетот на ЕУ“, рече Фон дер Лајен.

Таа посочи дека не се работи само за Украина, туку и за конкурентност, миграција, поддршка за Западен Балкан и солидарност во случај на природни катастрофи, како што се пожари и поплави.

„Ова се приоритети што ни се заеднички на сите и ни треба овој среднорочен преглед. Убедена сум дека ќе дојдеме до решение на 27 земји членки дека тоа е можно“, изјави фон дер Лајен.

Кога станува збор за Унгарија и нејзиниот пристап до европските фондови, Фон дер Лајен рече дека станува збор за фундаменталните вредности околу кои се собра и обедини ЕУ и укажа на важноста од заштита на владеењето на правото.

Loading...

Таа посочи дека целта на Европската комисија е да ги унапреди реформите во земјите-членки за доброто на граѓаните на ЕУ и посочи дека Унгарија неодамна усвои закон за реформи во правосудството, со што се отстранети причините за загриженост.

„Тоа беше барањето што го упативме до Унгарија за да ги исполни условите за пристап до кохезионите фондови“, рече Фон дер Лајен и посочи дека Унгарија го исполнила, но дека уште 20 милијарди евра остануваат замрзнати поради прашањето за правата на членовите на ЛГБТИК заедницата, работата на академиците, на некои фондови или ресурси, пренесува Танјуг.