Курти: Содржината на дијалогот Косово – Србија е поважен од роковите

Сподели со своите пријатели

Кандидатот за премиер од движењето Самоопределување, Албин Курти, изјави денеска за време на состанокот со претставникот на американскиот претседател Доналд Трамп за дијалог за Косово и Србија, Ричард Гренел, дека содржината на дијалогот е поважна од роковите.

„Што се однесува до дијалогот Косово-Србија, реков дека нејзината содржина е поважна од роковите“, напиша Курти на Твитер.

Loading...

Курти исто така напиша дека му се заблагодарува на амбасадорот Гренел за континуираната поддршка на САД за Косово, во време на војна и мир.

Ричард Гренел, кој воедно е и амбасадор на САД во Германија, денеска ја посети Приштина, каде покрај Курти, се состана со косовскиот претседател Хашим Тачи и други институционални и политички функционери.

Специјалниот претставник на САД за дијалог на Косово и Србија, Ричард Гренел, утре, во Белград ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *