10.07.2019 15:33

Кумановката Сара ќе настапи на концерт во Италија

Facebook Twitter Google+

Кумановката Сара Симоновска ќе настапи на концерт во Италија со познати музичари во познатиот историски дел во Санта Чиара во Фоџа.

Ток,у тој дел на градот е најубави најпознат затоа што целиот град започнал да се создава токму од таму. На концертот, кој е организиран од асоцијацијата „Festival d’Arte Apulie“ Симоновска ќе настапи со познати италијански перцусионисти како Филип Латанци, Франческо Даниело, Андреа Сарацино, Гулијано Капосено и челистот Џовани Асторино.

loading...

– Заедно ќе одиме со Мојца Седеу, професорка по ударни инструменти на музичкиот факултет во Скопје, која исто така е тимпанист за Македонска филхармонија. Ќе свириме дела од Живковиќ што е трио, а јас ќе свирам соло за тапан од Добри Палиев и уште еден квинтет, вели Симоновска.

Инаку младата кумановка пред еден месец настапи на интернационален натпревар во Париз кае освои прва специјална награда.

Воедно во својата музичка кариера има настапувано и на коценрти во САД каде има дипломирано, а воедно и беше прогласена за најдобар студент.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments