Криза на средни години е реалност, а ова се знаци дека веќе сте паднале во неа

Сподели со своите пријатели

Кризата на средни години во основа е борба со сопствената „конечност“. Нашата конечност или смртност може да стане особено видлива кога имаме здравствени проблеми, кога ќе доживееме транзиција, ќе дојдеме до пресврт или ќе изгубиме некој близок, објаснува д-р Хедер З. Лајонс, терапевт од Балтимор, САД, нагласувајќи дека средната возраст може да биде чувствително време кога поединците чувствуваат потреба да постигнат и создадат повеќе смисла во вашиот живот од вообичаено.

Loading...

„Тоа е исто така време кога возрасните се изложени на поголем ризик да развијат нарушувања на расположението како депресија“, додаде таа.

– Постојат многу начини на кои може да се манифестира кризата на средните години. Ова може да биде одлично време да се прилагодите на вашите цели и да се помирите со минатото. Вообичаено прашање е „Дали сум доволно? во центарот на оваа животна фаза. Кога некој не може да одговори на тоа прашање со искрен и ранлив начин на размислување, може да доживее хаос – додаде лиценциран стручен советник д-р Марк Мејфилд.

Во секој случај, корисно е да се биде свесен за монументалните промени (емоционални, ментални и физички) кои можат да настанат кога некој ќе достигне средна возраст.

Наместо да носи импулсивни одлуки среде овие чувства, д-р Мејфилд предлага да се искористи овој момент како време за сериозно размислување и прилагодување:

„Би предложил да го преиспитате концептот на кризата на средни години и да го замените со нешто како рефлексија на средни години“.

„Доколку забележите дека некој близок има потешкотии во извршувањето на секојдневните задачи или во врска, време е да разговарате со нив дали тоа низ кое поминуваат е посериозно“, вели д-р Лајонс.

 

Loading...

 

Ова се најчестите знаци на криза на средни години:

„Зголемување или губење на тежината“

Кризата на средни години често има слични карактеристики на депресијата, а драстичните промени во тежината се една од нив, вели Џенифер Викам, лиценциран професионален консултант за здравствен систем во клиниката Мајо.

Американската психолошка асоцијација исто така наведува дека зголемувањето или губењето на тежината е еден од многуте фактори кои можат да укажат на тоа дека личноста има емоционална криза.

Според Викам, иако некои промени може да се нормален дел од средната возраст, ако вие или некој близок доживеете некаква карактерна или ненадејна промена, добра идеја е да побарате стручна поддршка во форма на терапевт.

Губење на животниот ентузијазам

Ако вие или некој што го познавате наеднаш изгубил интерес или ентузијазам за работите во животот во кои некогаш сте уживале, тоа може да биде знак за претстојна емоционална криза – а можеби и нешто што може да се дефинира како криза на средни години.

Според авторот на самопомош, Јошевед Голана, апатијата додава подлабок, покомплексен слој на средовечната криза бидејќи може да влијае на тоа колку личноста е подготвена да си помогне себеси или да побара помош.

Кристин Хубер, член на тренерскиот совет на Форбс, ги охрабрува оние кои се чувствуваат апатично да размислуваат секој ден за тоа што имаат позитивно во животот.

Loading...

– Мојот главен совет е да го цените она што го имате во животот, а потоа да правите нешто секој ден за да го обликувате животот онака како што сакате. Одете одлучно напред, оставете го минатото во минатото – советува Хубер.

 

 

Главоболка и гастроинтестинални проблеми

Не е тајна дека психолошките тешкотии можат да резултираат со физичка манифестација на проблемот, а кризата на средни години не се разликува многу од тоа.

Главоболките и гастроинтестиналните проблеми кои се чини дека немаат физичка причина и најчесто не реагираат на вообичаените медицински лекови, често се поврзуваат со овој тип на емоционална криза, според Клиниката Мајо.

Во една статија за Лос Анџелес Тајмс, д-р Јоланда Рид Часијакос забележува пациент кој почнал да чувствува физички симптоми, а особено интензивни мигрени, поради стресните фактори што ги чувствувала во средната возраст. Часијакос препорачала комбинација на лекови на рецепт за ослободување од мигрена и стручни совети.

Преиспитување: „Дали сум на вистинскиот пат?“

– Една од работите што може да се случи на почетокот на кризата на средни години е чувството да не се прилагодувате на животот што го водите. Постои тенденција да „стопирате“ и „паузирате“ во средната возраст и да се прашувате дали сте на вистинскиот пат – вели д-р Лудвиг.

Loading...

Со други зборови, чувствувате потреба да си дадете силна проценка за тоа каде сте сакале да бидете во животот во однос на тоа каде всушност сте.

Можеби ќе сфатите дека сте ги следеле соништата што вашите родители ви ги поставиле или дека сте следеле „социјални правила“.

Сепак, имајте на ум дека периодот на саморефлексија може да биде позитивен, бидејќи може да ве наведе да ги елиминирате оние работи кои веќе не се синхронизирани со она што сте денес.

Исто така, студија на Британското психолошко друштво од 2016 година покажа дека поединците кои доживуваат криза на средни години ќе станат ултра фокусирани на нивната цел во светот и веројатно ќе најдат креативни решенија за своите предизвици.

 

Loading...

 

„Импулсивно донесување одлуки“

Како резултат на потрагата по душа, можно е да сте донеле некои значајни заклучоци за ситуацијата во вашиот живот, на пример дека вашиот брак не е толку романтичен како што сте се надевале или дека вашата кариера повеќе не е исполнета.

„Опасноста е кога некој ќе донесе импулсивна одлука врз основа на тие чувства што можеби нема да доведат до терапевтски исход“, вели д-р Лудвиг.

Постапувањето пред да размислите за можните долгорочни последици од напуштањето на брачниот другар или напуштањето на работата може да доведе до жалење.

„Отфрлање можности или поставување нови граници“

Ако се откриете дека активно и самоуверено велите „не“ на одредени работи и поставувате нови граници во вашиот живот, тоа може да биде знак за криза на средни години. За среќа, оваа промена не е нужно лоша работа.

Loading...

– За некои, кризата на средната возраст би можела да се манифестира во постапки како што се создавање на нови врски, уживање во плодовите на својот труд преку нови купувања или авантуристички патувања или промена на изгледот. За други, средовечната криза може да се види во она што тие избираат да не го прават, како што е отфрлањето на можностите или поставувањето нови граници што сугерираат да се движи кон дефинирање на животот за себе, наместо кон стандардите на другите луѓе, објаснува д-р Лион.

Почеста е несоницата

Доколку сте средовечна жена и мислите дека не можете да спиете навечер, сосема е можно зад вртењето во кревет да стои менопауза или други хормонални промени.

Американската Национална фондација за спиење наведува дека намалувањето на нивото на естроген за време на перименопаузата преку менопауза може да ја направи жената почувствителна на еколошки и други фактори, што дополнително може да го наруши сонот и да доведе до несоница.

Сепак, исклучително е важно менопаузата да не се поврзува со средовечна криза или друга ментална болест. Ако сте средовечна жена и имате многу други симптоми наведени овде, вреди да се земе предвид дека вашата несоница всушност може да има врска со вашето ментално здравје.

Според Американското здружение за анксиозност и депресија: „Истражувањето и клиничкото искуство покажуваат дека несоницата е поврзана со намален квалитет на живот, како и депресија. За возврат, депресијата може да доведе до проблеми со спиењето.

Loading...

Иако е важно да се има на ум дека клиничката депресија и средовечната криза не се нужно исти, ако имате проблеми со спиењето и сте се бореле со менталното здравје во минатото, задолжително спомнете го тоа на вашиот лекар пред да го отфрлите како само уште еден дел за вашата средовечна криза.

 

 

„Помислата за иднината е застрашувачка“

– Една од прекрасните работи во младоста е тоа што навистина мислите дека го имате целото време на светот, а иднината ќе биде место каде што ќе се остварат сите ваши соништа.

Тоа се менува во средната возраст, па иднината не е нужно место каде што се случуваат сите тие позитивни работи. Всушност, тоа потенцијално може да биде страшно време“, вели д-р Лудвиг.

Loading...

Иако е природно да се отстранат тие розови очила, чувството на збунетост околу тоа што се подготвува или гледање само мрачна прогноза може да доведе до пад на расположението. И верувале или не, можеби е паметно да земете животна лекција од дваесеттите.

– Тие во младоста гледаат пооптимистички на иднината, а тоа е нешто за што мораме да размислуваме во средната возраст, бидејќи културно сме обучени да веруваме во „моделот на дефицит“ – вели д-р Лудвиг.

„И здодевноста е знак за криза на средни години“

– Досадата може да биде знак за средовечна криза. Навистина, притисоците од зрелоста може да доведат до чувство дека сте заглавени во рутина – каде што може да се изгуби можноста за воведување забава – додава тој.

Можно решение: Направете нешто невообичаено. На пример, ако сакате да гледате емисии за готвење десерти, размислете да се пријавите на курс за украсување торта. Ако слушањето музика ви ја смирува душата, истражете ги претстојните концерти во вашата област.

– Има сличности меѓу средовечните и адолесцентите – ги нарекуваат „средовечни“ – и не мора да е толку лошо – вели д-р Лудвиг.

Loading...

Станува збор за учење да прифаќате возбудливи искуства и вести во вашиот живот, вградувајќи оптимизам во нив, што треба да го правиме во текот на животот, пренесува Woman’s Day.

Исто така, студија на Британското психолошко друштво од 2016 година покажа дека поединците кои доживуваат криза или средна возраст ќе станат ултра фокусирани на нивната цел во светот и веројатно ќе најдат креативни решенија за своите предизвици.