Кремљ: Се поголемо западното мешање во конфликтот во Украина

Сподели со своите пријатели

Кремљ го осуди „директното вклучување“ на западњаците во конфликтот во Украина, откако најавија испорака на десетици европски и американски тенкови во Киев.

Loading...

„Во Москва тоа го гледаме како директно вклучување во конфликтот и гледаме дека станува сè поголем“, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Германскиот канцелар Олаф Шолц реши по неколкумесечни преговори, под притисок на НАТО сојузниците и коалиционите партнери, да испорача тенкови Леопард 2 на Украина и да им дозволи на земјите партнери да ги испратат и во Киев.

Украина оваа година би можела да добие до 100 најсовремени тенкови од германско производство, што е една третина од бројот што го побара.

По предавањето на Берлин, денеска и САД одлучија на Украина да и испратат 31 тенк М1 Абрамс.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.