Кремљ: Путин ќе се сретне со мајките на војниците кои се борат во Украина

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска ќе се сретне со мајките на војниците кои се борат во Украина, соопшти Кремљ.

Loading...

Според САД, десетици илјади војници од двете страни биле убиени и ранети во војната во Украина.

Стотици илјади руски војници се испратени да се борат во Украина, вклучително и повеќе од 300.000 резервисти повикани како дел од мобилизацијата што Путин ја најави во септември.

„Пред Денот на мајката, кој во Русија се слави последната недела во ноември, Владимир Путин ќе се сретне со мајките на војниците кои учествуваат во специјална воена операција. Путин ќе се сретне и со мајките на резервистите кои се повикани да се борат и со мајките на професионалните војници“, се вели во соопштението за печатот на Кремљ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина ги истражува активностите на Православната црква поврзани со Москва

Податоци за загинати војници

Украина не ги објавува своите воени загуби. На 21 септември Русија последен пат јавно ги објави своите загуби, кога министерот за одбрана Сергеј Шојгу рече дека загинале 5.937 руски војници.

Но, тој број е далеку помал од меѓународните проценки.

Највисокиот американски генерал на 9 ноември процени дека Русија и Украина имаат повеќе од 100.000 убиени или ранети војници.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...