Кремљ нејасен кои делови на Украина ги анектира

Сподели со своите пријатели

Три дена откако рускиот претседател Владимир Путин потпиша „договори за анексија“ со кои се формализира илегалната анексија на четири региони окупирани од Украина кон Руската Федерација, Кремљ соопшти дека ќе треба да одржи консултации за дефинирање на границите на двете територии.

Loading...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, на редовниот брифинг со новинарите изјави дека границите на јужните региони Херсон и Запорожје под руска окупација се уште не се утврдени.

„Ќе продолжиме да се консултираме со луѓето кои живеат во овие области“, рече Песков.

Тој додаде дека не може да прецизира во кој формат ќе се одржат консултациите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: Украинската армија загуби повеќе од 8.300 војници во ноември

Конфузијата настана, посочува „Гардијан“, бидејќи Русија изгледа не може да потврди дали тврди дека ги има сите окупирани региони на Украина или само оние делови од нив што се под контрола на руските сили.

Минатата недела Москва официјално прогласи анексија на четири украински региони – Херсон, Запорожје, Луганск и Доњецк, но ниту еден не е под целосна контрола на руските сили, а Украина продолжува да напредува на југ.

Од официјалната церемонија на анексија на Путин во петокот, украинските сили постигнаа значителен напредок, вклучително и повторно заземање на целиот клучен источен град Лиман, како и малите населби Архангелск и Мирољувка во регионот Керсон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПВО системот „Патриот“ ќе биде инсталиран во Полска, а не во Украина

Постои можност Москва да се фокусира на териториите кои веќе се под нејзина контрола и да воспостави нови граници кои де факто ќе ги поделат регионите Херсон и Запорожје на украински и руски зони.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.