Кремљ ја поздравува иницијативата на Ватикан за преговори со Украина

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека Москва ги поздравува напорите на некои земји, вклучително и Ватикан, да помогнат во решавањето на ситуацијата во Украина, но дека таквите предлози не се можни поради позицијата на Киев.

Loading...

„Знаеме дека одреден број странски претставници и влади изразуваат подготвеност да обезбедат платформа за разговори. Несомнено ја поздравуваме таквата политичка волја. Но, во ситуацијата што сега ја имаме де факто и де јуре од страна на Украина, таквите платформи не можат да биде барани“, рече тој.

Песков, коментирајќи ја иницијативата на Ватикан за организирање преговори меѓу Украина и Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку пет лица загинаа во рускo бомбардирање во источна Украина

Шефот на одделот за надворешна политика на Католичката црква, надбискупот Пол Ричард Галагер, вчера изјави дека Ватикан понудил да организира преговори меѓу Украина и Русија на нејзина територија.

Тој истакна дека Ватикан и папата секогаш биле отворени за преговори од почетокот на конфликтот, но дека „се уште не е добиен конкретен одговор“, пренесоа украинските медиуми.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.