Кралицата ќе биде погребана во понеделник навечер

Сподели со своите пријатели

Британската кралица Елизабета Втора ќе биде погребана во понеделник во 19:30 часот по локално време на приватна церемонија во капелата Св. Јурја во замокот Виндзор, во западната периферија на Лондон, по државниот погреб во утринските часови, објави Бакингемската палата, пренесува Хина.

Loading...

Во петок навечер, исто така во 19:30 часот по локално време (20:30 по средноевропско време), нејзините деца, вклучувајќи го и новиот крал Чарлс III, ќе се соберат на уште едно бдение покрај нејзиниот ковчег, кој е изложен во Вестминстерската палата во Лондон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД и Велика Британија испратија предупредување до Путин!

Кралицата почина на 8 септември на 96-годишна возраст во Шкотска. Таа владееше повеќе од 70 години.

Државниот погреб, прв по смртта на Винстон Черчил во 1965 година, ќе се одржи во 11 часот по локално време (12 часот по средноевропско време) во Вестминстерската опатија со 2.000 гости, меѓу кои и стотици странски државници и членови на кралското семејство.

Ќе присуствуваат и 200 лица кои кралицата ги одликуваше во јуни годинава, пред се здравствени работници ангажирани во пандемијата на Ковид-19, соопштија од кабинетот на премиерот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД и Велика Британија испратија предупредување до Путин!

Прием за шефови на држави

Ковчегот потоа ќе биде пренесен во капелата Св. Чејс во замокот Виндзор.

Мисата ќе се одржи во 16 часот (17 часот по средноевропско време) во присуство на повеќе од 800 луѓе, а самиот погреб е резервиран за најблиското семејство, без фотографи и камери.

Кралицата ќе биде погребана во капелата на кралот Џорџ VI, каде што лежат нејзиниот татко и мајка, како и пепелта на нејзината сестра принцезата Маргарет.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД и Велика Британија испратија предупредување до Путин!

Таму ќе биде пренесен и ковчегот на нејзиниот сопруг, принцот Филип, кој сега се наоѓа во кралската гробница.

Чарлс III. во недела ќе одржи прием за шефовите на држави кои пристигнаа на погребот на кралицата.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.