Коверт со неидентификуван прав испратен во домот на синот Трамп

Сподели со своите пријатели

Екипите за итни случаи реагираа откако плик со неидентификуван бел прав бил испратен во домот на Доналд Трамп Јуниор, најстариот син на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Loading...

Извор запознаен со случајот рече дека резултатите од тестовите на супстанцијата се нејасни, но официјалните лица не веруваат дека е смртоносна, според ABC News.

Трамп Џуниор го отворил писмото во својата канцеларија на Флорида, а членовите на специјалните служби облечени во заштитни одела брзо реагирале.

Полицијата соопшти дека истрагата ја спроведува шерифот на Палм Бич, во соработка со американската тајна служба, но не даде повеќе детали.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нетанјаху зборуваше за следните чекори на Израел по нападот од Иран

Трамп Џуниор често ги води предизборните работи на неговиот татко, а ова е втор пат да му се испраќа белиот прав.

Во 2018 година, неговата тогашна сопруга Ванеса била однесена во болница во Њујорк, откако отворила плик адресиран до нејзиниот сопруг, во кој имало неидентификуван бел прав.

Полицијата подоцна соопшти дека супстанцијата не е опасна.

Во март 2016 година, полициските детективи и агентите на ФБИ истражуваа заканувачки писмо упатено до станот на Менхетен на братот на Доналд Трамп, Ерик, кое исто така содржеше бел прав кој се покажа дека е безопасен.

Loading...

Коверти со бел прав, исто така, двапати пристигнаа во 2016 година во кулата Трамп, која служеше како изборен штаб на Трамп.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД во сабота ќе гласаат за законот за воена помош за Украина

Стравот од коверти со бел прашок датира од 2001 година, кога до канцелариите на двајца американски сенатори беа испратени писма со смртоносен антракс, а пет лица починаа како последица на инфекцијата.