Конголо од Фејнорд се сели во Монако

Сподели со своите пријатели

Монако официјално соопшти дека тимот се засили со Холандскиот интернационалец Тиренс Конголо кој важи за еден од најдобрите млади играчи во Холандија и со Монако потиша договор на 5 години.

Од како дојде во Фејнорт Конголо одигра за првиот тим 23 натпревари , освои титула со екипата и успеа да стане еден од поважните играчи во одбраната.

За официјалната страна вели: ” Среќен сум што потпишувам за Монако тим кој претходната сезона беше шампион и за мене е ова голем чекор ’’.
­­­’’Среќен сим што ке играм во Франција и за тим со голема историја и традиција, тим кој секогаш има големи амбиции и се надевам дека ке ја докажам довербата’’.

23 годишниот Конголо беше порвзуван со Евертон и Баерн Леверкузен но Монако успеа да го ’’украде’’ играчот на Фејнорд.

Пишува: Бојан Михајловски


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.