Колку лажици мед дневно се доволни за подобро здравје?

Сподели со своите пријатели

Се препорачува медот да се зема на празен стомак наутро со чаша млака вода. Треба полека да растворите лажичка мед во устата, а неговиот лековит ефект не се губи дури и ако се става во чаша од вашиот омилен чај.

Loading...

Општа препорака е да се консумираат две до три лажички мед на ден, а тоа е количина што може да има ефект врз подобрување на здравјето.

Медот делува како антиоксиданс, антиинфламаторно, антибактериско и лекува, а неговата употреба е широко распространета.

Медот е класифициран како природна, високо вредна и лесно сварлива храна која, кога се зема, влегува директно во крвотокот.

Во однос на содржината на протеини, таа е високо рангирана меѓу прехранбените производи, бидејќи ги содржи сите основни аминокиселини.

Има 37 минерали, витамини Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, Ц, ПП, А, А, К, Е, фолна киселина, органски киселини (особено рибонуклеични), ароматични материи, полен, алкалоиди, колоиди, биогени стимуланси , хербални антибиотици, фитохормони и многу други супстанции кои допрва треба да се најдат, изолираат и проучуваат.

Две третини од медот се шеќери, пред се гликоза и фруктоза. Не им треба варење и директно ги надополнуваат резервите на шеќер во црниот дроб и мускулите.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *